Türkiye Vize Başvuru Formu

Türkiye Vize Başvuru Formu

Türkiye Vizesi

Türkiye Vize Başvuru Formu

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

Türkiye vize başvuru formu sayfasına hoş geldiniz. Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yapmak isteyen vize muafiyeti kapsamında yer almayan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurusu yapması gereklidir. Vize başvurusu Türk temsilciliklerine yapılabildiği gibi internet üzerinden elektronik vize başvurusu olarak da yapılmaktadır. Öncelikle Türk dış temsilciliklerine yapılacak vize başvurularında doldurulması gereken form hakkında bilgi vermek isteriz. Türk dış temsilciliklerine başvuruda bulunulduğu takdirde internet üzerinden online ön vize başvurusu yapmanız gereklidir. İnternet imkanı bulunmayan yabancı ülke vatandaşları bizzat temsilciliğe giderek temin edebilmektedir. İnternet üzerinden konsolosluk web adresine girerek başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

Türk Dış Temsilcilikleri Ön Vize Başvuru Formu

İlk etapta uyruk, seyahat belge türü, Pasaport numarası, talep edilen vize türü, Türkiye’ye geliş amacı, talep edilen giriş sayısı, başvurunun yapılacağı ülke ve temsilcilik bilgileri girilmelidir. Sistem tarafından talep edilen bilgilerin girişinin ardından başvuruda bulunduğunuz vize türüne göre istenen belgeler ve konu hakkında kısa bilgilendirmenin yapıldığı sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada istenen belgeler başvuruda bulunan yabancı ülke vatandaşının uyruğu ve başvurduğu vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Hatırlatmamız gerekir ki başvuruda bulunacağınız Türk dış temsilcilik tarafından sizlerden istenen belgelerin eksiksiz ve doğru olarak ibraz edilmesi gereklidir. Tüm belgeleri usulüne uygun olarak temin ediniz.

Türkiye vize başvuru formu için genel olarak istenen belgeler pasaport, biyometrik fotoğraf, uçuş rezervasyonu, otel rezervasyonu ya da davet mektubu gibi evraklardır. Başvuru için ilk etapta gerekli olan alanların doldurulmasından sonra ad, soyad, varsa diğer soyad bilgisi, ulusal kimlik no, cinsiyet, doğum yeri, doğum yeri (ülke), medeni hali, doğum tarihi, baba adı, anne adı, doğum uyruğu, meslek, adres, şehir, posta kodu, ülke, telefon, e-posta bilgilerinin de girişlerinin yapılması gereklidir. Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz olarak eklenmelidir. Bilgilerde yapılacak herhangi bir hata vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Ön vize başvurusu için “Daha önce hiç vize aldınız mı? Daha önce hiç Türkiye’ye giriş engeli aldınız mı?” gibi sorulara da yanıt vermeniz istenmektedir. Yanıtlarınızın gerçeği yansıtması gereklidir. Kişisel bilgilerin girilmesi ve sorulan soruların yanıtlanmasının ardından ön başvuruda gerekli olan belgeleri sisteme yüklemelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta yüklediğiniz dosya formatlarının sistem ile uyumlu olmasıdır. Sistem tarafından, uyumlu olmayan belgelerin yüklenmesine izin verilmemektedir. Uyum sorununun en sık yaşandığı belge biyometrik fotoğraftır. Basılı biyometrik fotoğraf üzerinden çekim yaparak sisteme yüklemeye çalışmak sorunların başında gelmektedir. Herhangi bir sorun yaşamamak adına yapmanız gereken eylem fotoğrafınızı asıl dijital formatı ile eklemektir. Tüm bu işlemlerin bitirilmesinin ardından başvurunuzu onaylayıp randevu tarihinizi belirleyebilirsiniz. Unutmayın internet üzerinden yapmış olduğunuz Türkiye vize başvuru formu imzalanarak Türk dış temsilciliğine sunulmalıdır.

Elektronik Vize Başvuru Formu

Elektronik vize başvuruları Türk dış temsilciliklerine yapılacak vize başvurularından daha hızlı ve kolay yapılmaktadır. Elektronik vizeye tüm yabancı ülke vatandaşlarının başvurma imkanı yoktur. Online vize başvurusu yapacak ülkeler Türk resmi makamları tarafından belirlenmiştir. Harici ülkeler Türk dış temsilcilikleri üzerinden vize başvurusu yapmak zorundadır. İnternet üzerinden yapılacak elektronik vize başvurularında ilk yapmanız gereken uyruk ve pasaport türü bilgisini belirtmektir. Sisteme giriş yaptığınız bu bilgiler, online vize imkanınızın olup olmadığını sorgulamak adına yapılan ilk işlemdir. Gerekli bilgilerin girişinden sonra karşınıza mensubu olduğunuz ülke için belirlenen Türkiye’de kalış süresi ve harç ücreti bilgileri çıkacaktır. Bu bilgilerin kontrolünden sonra vize başvurunuza devam etmelisiniz. Türk resmi makamları tarafından bazı ülke vatandaşları için ön koşullar belirlenmiştir. Bu ön koşulların vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşları tarafından sağlanması istenir. Ön koşullar başvuruda bulunan yabancı kişi tarafından sağlanmıyorsa e-Vize işlemine devam edilmemelidir. Koşullar sağlanmadığı halde şartların sağlandığını beyan edilerek yapılan vize başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

Türkiye vize başvuru formu devamında kişisel bilgiler alanını doldurmalısınız. Bu alan içerisinde sizden; ad soyad, doğum tarihi ve yeri, anne adı, baba adı, Pasaport numarası, pasaport veriliş tarihi, pasaport geçerlilik tarihi, e-posta adresi, telefon numarası ve ikamet adresi bilgilerinizin belirtilmesi istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak belirtmeniz önemlidir. Kişisel bilgiler alanında yapacağınız herhangi bir yanlış vizenizin geçersiz olmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle daha dikkatli olmalısınız. Sonrasında sistem tarafından ülke bazlı olarak belgeler talep edilmektedir. Belgeler sisteme yüklendikten sonra ödeme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ödeme işlemi gerçekleştirilmeyen vize başvuruları geçerli sayılmamaktadır. Ödemenizi Kredi ya da bankamatik kartı ile yapabilirsiniz. Ödemi işlemini döviz olarak yapacağınızdan kartınızın bu kullanıma açık olduğundan emin olunuz. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra yapmış olduğunuz vizenize ait belgeyi işlem sonrası sistem üzerinden ya da e-postanıza gelen linkten indirebilirsiniz. Türkiye’ye girişte herhangi bir olumsuzluk yaşamamak adına vizenizi basılı olarak yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Başvuru hakkında..

Ön vize başvuru formunun yurt dışında bulunan Türk dış temsilciliklerine basılı ve imzalı olarak ibrazı yapılması gerekmektedir. Başvuru formu ile beraber istenen tüm evrakları temsilciliğe sunmalısınız. Ön başvuru formunda belirttiğiniz tüm evraklar eksiksiz ve doğru olarak hazırlanmalıdır. Belirtilen belgelerden herhangi birinin bulunmaması halinde vizeniz olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Türkiye vize başvuru formu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konu hakkında daha detaylı bilgi ya da farklı konularda danışmanlık hizmeti almak isterseniz iletişim alanı içerisinde yer alan bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

VİZE EVRAKLARI