Türkiye Turistik Vizesi

Türkiye Turistik Vizesi

Türkiye Vizesi

Türkiye Turistik Vizesi

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

Türkiye Turistik Vizesi sayfasına hoş geldiniz. Tüm dünya devletleri ülkelerine yabancıların giriş yapabilmesi için bazı prosedürler uygulamaktadır. Belirli bir ülkeye giriş yapma maksadıyla o ülkeden izin talep eden diğer ülke vatandaşı için uygulanan bu prosedürlere vize denilmektedir. Vize politikaları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin de belirli bir vize politikası bulunmaktadır. Türkiye’nin uyguladığı vize politikası her ülke için farklılık arz etmektedir. Sayısız güzelliklere sahip ülkemizi birçok yabancı ülke vatandaşı ziyaret etmek istemektedir. Turistik amaç ile ülkemize seyahat etmek isteyen bazı yabancı ülke vatandaşları için vize istenmezken bazı yabancılar ise vizeye tabidir. Vize muafiyeti kapsamında bulunan yabancı ülke vatandaşları herhangi bir vize başvurusunda bulunmadan Türkiye’ye giriş yapabilmekte diğer yabancı ülke vatandaşlarının giriş yapabilmesi için vize almaları gerekmektedir. Türkiye’de tatil ve turizm amacıyla bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye turistik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Türkiye Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Turistik vizesi başvurusunda bulunacak yabancı ülke vatandaşının iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlar yabancının ikamet ettiği yerdeki Türk dış temsilciliklerine bizzat başvuruda bulunmak ya da sistem üzerinden online olarak e-Vize başvurusu yapmaktır. Elektronik vize başvurusu dış temsilciliklere yapılacak vize başvurularına göre daha hızlı ve daha zahmetsiz bir eylemdir. Bunun sebebi internet imkanı bulunan herhangi bir alandan zaman kısıtlaması olmadan e vize başvurusu yapabiliyor olmaktır. Dış temsilciliklere yapılacak Türkiye turistik vizesi başvuruları için temsilcilikler tarafından gerekli basılı evraklar talep edilmekle beraber randevu alınarak temsilcilikte bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Temsilciliğin yoğunluğuna göre randevular ileri tarihlere verilmekte bu da zaman kaybına neden olmaktadır. Aynı zamanda internet üzerinden yapılan online vize başvuru harç ücretleri temsilciliklere yapılacak vize başvuru harç bedellerinden daha düşüktür. Türkiye’ye turist vizesi alınabilmesi için başvuru yollarından olan Türkiye elektronik vize işlemleri ile başlayalım.

Türkiye Elektronik Vize İşlemleri

Elektronik vize Turistik veya ticari amaçla seyahat planlayan yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir. Diğer vize başvurularının fiili olarak Türk dış temsilciliklerine yapılması gerekmektedir. Elektronik vize başvurusu için öncelikle pasaport türünüzü ve uyruk bilginizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Pasaport türü ve uyruk bilgisi girişi sonrasında vize geçerlilik süresinin ve e-Vize kalış sürenizin belirtildiği ekran sizlere sunulmaktadır. Buradan vatandaşı olduğunuz ülke için Türkiye’de ne kadar süre kalabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sürelerin görüntülenmesinin ardından eğer Türkiye Cumhuriyeti tarafından vatandaşı olduğunuz ülkeye yönelik ön koşul talebi bulunmuyorsa başvuru işlemine devam edebilirsiniz. Sağlamanızı istenilen bir ön koşul belirtilmiş ise belirtilen koşulları dikkatli bir şekilde inceleyerek sağlayıp sağlamadığınızdan emin olmanız gerekir. Ön koşulları sağlamadığınız halde koşulları kabul ederek e-Vize sahibi olduysanız Türkiye’ye girişte yapılacak kontrollerde bu durumun öğrenilmesi halinde vizeniz geçersiz sayılacak ve ülkeye girişinize izin verilmeyecektir.

Genel Olarak Türk Resmi Makamlarının Yerine Getirilmesini İstediği Ön Koşullar

Yukarıda belirtilen ön koşullar talep ediliyorsa online vize başvurusu yapacak yabancı ülke vatandaşları tarafından sağlanması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Türkiye turistik vizesi kapsamında gerekli işlemler yapıldıktan sonra kişisel bilgiler alanını doldurmanız gereklidir. Kişisel bilgiler alanında pasaport numarası, adres bilgisi, adı soyadı, doğum yeri ve tarihi, telefon numarası gibi yabancı ülke vatandaşlarına ait verilerin giriş yapılması istenmektedir. Tüm işlemlerin ardından e-Vize harç ücretinin ödemesini yapmalısınız. Ödeme işlemi vize onayı için mecburi bir koşuldur. Ödeme işlemi gerçekleşmemiş vize başvuruları resmi makamlar tarafından onaylanmamaktadır. Ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra sistemden veya belirtmiş olduğunuz e-posta adresinizden vizenizi indirebilirsiniz.

Türk Dış Temsilciliklere Yapılacak Vize Başvuruları

Türk dış temsilciliklerinden yapılacak Türkiye turistik vizesi -başvurularında gerekli belgeler temsilcilikler tarafından basılı olarak istenmektedir. Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşları bizzat ikamet ettikleri yerdeki Türk dış temsilciliklerine başvurmalıdır. Elektronik vize başvuru hakkı bulunmayan, ön koşul sebebi ile online vize alamayan ya da elektronik vizeyi tercih etmeyen yabancı ülke vatandaşları fiili olarak Türk dış temsilciliklerine başvurmalıdır. Temsilcilik tarafından vize başvurusunda bulunacak kişiden istenen gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir.

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak temsilcilik tarafından evrak istenebilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde temsilcilikle iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır. İstenen belgeler alınan randevu tarihinde temsilcilik yetkililerine bizzat sunulmalıdır. Randevuya geç kalınması ya da gidilmemesi randevunuzun iptal olmasına sebep olabilir. Herhangi bir mağduriyeti sebebiyet vermemek adına gerekli tedbirleri alınız.

VİZE EVRAKLARI