Türkiye Basılı Vize İşlemleri

Türkiye Basılı Vize İşlemleri

Türkiye Vizesi

Türkiye Basılı Vize İşlemleri

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

Türkiye basılı vize işlemleri sayfasına hoş geldiniz. Sizlere Türk dış temsilciliklerinden alınacak vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri sunacağız. Türkiye Cumhuriyeti tarafından, İstisna olarak vize muafiyeti olan devletler hariç olmak üzere ülkeye giriş yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarından vize talep edilmektedir. Vize başvuruları Türk dış temsilciliklerine bizzat ya da internet üzerinden elektronik vize kanalı ile yapılmaktadır. Elektronik vize başvurusu turistik ve ticari amaçlı seyahatler için yapılmakta olup diğer (çalışma, öğrenci, aile birleşimi vs. ) vize türleri için Türk dış temsilciliklerine bizzat başvuru yapılması gereklidir. Aynı zamanda turistik ve ticari vize başvurusu yapmak isteyen fakat vatandaşı olduğu ülke için bu hak tanınmamış yabancılar tarafından da Türk dış temsilciliklerine başvuruda bulunulması gereklidir. Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında yabancı ülke vatandaşlarının ikamet ettikleri ülkede bulunan Türk büyükelçiliğine, konsolosluğuna ya da bu kurumların bulunmadığı yerlerde fahri konsolosluğa başvurmaları gerekmektedir.

Türk Dış Temsilciliklerine Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında Türk dış temsilciliklere yapılacak vize başvurularında ülkeye giriş için gerekli bir neden ve nedene bağlı olarak vize türü belirlenmelidir. Belirlenen vize türüne göre dış temsilcilik tarafından vize başvurusunda bulunacak yabancı ülke vatandaşından belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgeler genel olarak aşağıda belirtilmiştir.

Yukarıda belirtilen belgeler Türk dış temsilciliklerine yapılacak resen başvurularda temsilcilik tarafından talep edilmektedir. Talep edilen belgeler başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İstenen belgelerin doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için önemli bir husustur. Başvuru dosyasında yanlış ya da eksik olarak hazırlanan belgeler vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında hazırlanan tüm evrakların ardından, Türk dış temsilcilik tarafından verilen randevu tarihinde temsilcilikte bulunulması gereklidir. Randevu tarihine geç kalmanız ya da hiç gitmemeniz halinde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Bu nedenle randevu tarihinize itina ile uymanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’de Kalış Süresi

Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında Türk dış temsilciliklerinden alınacak vizeler için son 180 gün boyunca en fazla 90 günlük kalış süresi hakkı verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vize politikası gereği bu süre hiçbir suretle doksan günü geçemez. Türkiye’ye giriş yapılmasından itibaren kalış süresi takibi yabancı ülke vatandaşının sorumluluğunda bulunmaktadır. Herhangi bir resmi merci sistemi tarafından süreler kontrol edilmemektedir. Giriş tarihinizden itibaren kalış sürenizi hesaplayarak kontrol etmelisiniz. Aksi halde yapılacak bir vize ihlali olumsuz sonuçlar doğurabilir. Şöyle ki Vize ihlali bulunmanız halinde cezai yaptırım ile karşı karşıya kalırsınız. Bu cezai yaptırımlar para cezası ya da Türkiye’ye belli süre giriş yasağı olabilir. Bu nedenle sürenizi dikkatli bir şekilde takip ediniz. Türkiye’de yasal olarak 90 günden fazla kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının ikamet izni başvurusu yapması gereklidir. Sadece ikamet izni türleri ile Türkiye’de doksan günden fazla kalış hakkına sahip olunur. Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında başvurulacak vize türleri aşağıda sunulmuştur.

Turistik Vize

Türkiye’ye turistik amaç ile gelecek yabancı ülke vatandaşlarının başvurması gereken vize türüdür. Türk dış temsilciliklerden resen alınabileceği gibi Sistem üzerinden e-Vize başvurusu yapılarak da alınabilir. Turistik vize başvurusunun davetiye ile yapılması halinde hazırlanacak vize davet mektubunda, davet eden kişinin vatandaşlık kimlik numarası, iletişim bilgileri, ikamet adresi, Türkiye ziyaretinin ne kadar süreceği ve amacı, vize başvuru sahibi ile akrabalık ilişkisinin bulunup bulunmadığı bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında davet eden şahsın vize davet mektubunda, vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşının ekonomik giderlerini karşılayacağını beyan ederek bunu destekleyici belge sunmaları gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşının da ekonomik düzeyinin yeterli olması talep edilmektedir.

Çalışma Vizesi

Çalışma amacıyla Türkiye’ye seyahat planlayan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’ye giriş yapabilmesi için Türk dış temsilciliklerinden alması gereken vize çeşididir. Türkiye’de yapacağınız iş kolunun süresi ve niteliği değerlendirilerek dış temsilcilik tarafından verilmektedir. Çalışma vizesi ile Türkiye’de uzun süreli bulunmanız mümkün değildir. Uzun süreli çalışma talep eden yabancı ülke vatandaşlarının yurt dışında bulunan Türkiye dış temsilciliklerine yurt içinde ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına çalışma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Ticari Vize

Türkiye’yi ziyaret maksatları ticari faaliyet olan yabancı ülke vatandaşlarının başvurması gereken vizedir. Türk dış temsilciliklerden yapılabileceği gibi online vize üzerinden de başvuruda bulunulabilir. Tavsiyemiz e-Vize ile başvuru yapabilecek yabancıların ön şartları sağlaması halinde (varsa) internet üzerinden başvuru yapmalarıdır. Bu şekilde yapılacak vize başvuruları dış temsilciliklerden yapılan vize başvurularından daha hızlı sonuçlanmaktadır. Elektronik vize almaya uygun olmayan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında Türk dış temsilciliklerine başvurmaları gerekir. Dış temsilcilik tarafından talep edilen evraklar eksiksiz ve doğru olarak hazırlamalısınız.

Transit Vize

Türkiye’ye herhangi bir sınır kapısından giriş yaparak belirtilen süre içerisinde ülkeden geçiş yapmak isteyen yabancılara verilen vize çeşididir. Maksadınız Türkiye’yi ziyaret etmek değil de sadece geçiş yapmak için ülkeye giriş talep ediyorsanız başvurmanız gereken vize çeşidi transit vizedir.

Eğitim Vizesi

Türkiye’ye yapacakları ziyaretin maksadı, öğrenim, eğitim, kurs, öğrenci değişim programı ve staj olan yabancıların başvuruda bulunmaları gereken vize çeşididir. Başvuruların Türk dış temsilciliklere bizzat yapılması gerekir. Ülkemizde uzun süreli eğitim almak isteyen yabancı ülke vatandaşları için eğitim vizesi yeterli olmamaktadır. Bu sebeple öğrenci ikamet izni almaları gereklidir. Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında yapılacak eğitim vizesi başvurularında Türk dış temsilcilikleri tarafından talep edilen evrakların hazırlanarak ibraz edilmesi gereklidir.

Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize

Sağlık sorunları sebebiyle Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının başvuruda bulunması gereken vize çeşididir. Her yıl ülkemizde tedavi olmak masadıyla binlerce yabancı ülke vatandaşı tıbbi tedavi amaçlı vize başvurusu yapmaktadır. Yapılan vize başvurularında Türk dış temsilciliklerinden istenen gerekli belgeler; en az 6 ay geçerli pasaport, biyometrik fotoğraf, sağlık kuruluşunca yapılacak tedavinin zorunluluğunu belgeleyen resmi evrak, uçuş rezervasyonu, otel rezervasyonu, tedavi masrafları karşılayabileceğine dair gelir tablosudur. Gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişiklik göstermesi nedeniyle başvuru yapmadan önce Türk dış temsilciliklerle iletişime geçilmesi faydanıza olacaktır.

Film Çekimi/Belgesel Amaçlı Vize

Türkiye’ye film ya da belgesel çekmek maksadıyla giriş yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının başvuruda bulunması gereken vize çeşididir. Türkiye’ye film ve belgesel çekimi amacıyla gelecek yabancıların Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Valilikten gerekli izin belgesini almaları mecburidir. Türk dış temsilciliklere başvuruda bulunabilmek için gereken evraklar; en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport, biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu ve ilgili Bakanlıktan alınan çekim/kayıt yetki belgesidir. Talep edilen belgeler ülkeler için farklılık göstermekte olup mağduriyeti önlemek için öncesinde Türk dış temsilcilikler ile irtibat kurmanız yararlı olacaktır.

Aile Birleşimi Türkiye Vizesi

Türk vatandaşı ya da Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşı ile evli olan yabancının Türkiye’ye giriş yapabilmesi için başvuruda bulunabileceği vize çeşididir. Türk vatandaşı ya da Türkiye’de yasal olarak ikamet izni bulunan yabancı ülke vatandaşının çocukları da bu izin türü ile başvuru yapabilmektedir. Başvurular Türk dış temsilciliklerine bizzat yapılır. Türkiye basılı vize işlemleri kapsamında aile birleşim vizesi başvurusu yaparken sunmanız gereken evraklar; pasaport (en az altı ay geçerliliği bulunması gerekli), biyometrik fotoğraf (arka fon beyaz), evlilik belgesi ya da aile cüzdanı, doğum belgesi veya vukuatlı nüfus kayıt örneğidir (çocuklar için talep edilir). Aile birleşimi vizesi başvuru belgeleri ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Bu sebepten başvuru öncesi Türkiye dış temsilcilikleri ile iletişime geçmeniz vize işlemlerinizin gerçekleşmesinde kolaylık sağlayacaktır.

Türkiye basılı vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim alanı içerisinde yer alan iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

VİZE EVRAKLARI